Hustopečské setkání - Projekt Active kids for a better future.

Po měsíci od setkání v tureckém Kayseri se učitelé z projektu Erasmus „Active kids for a better future“ sešli v Hustopečích. Devatenácti pedagogům z pěti států jsme se snažili přiblížit život v našem malém městě, chod školy, zvyklosti a tradice jižní Moravy.

Po slavnostním uvítání na radnici si prohlédli třídy prvního stupně. V dalších dnech se prošli k mandloňovému sadu, ochutnali mandlové pochoutky. V Ekocentru ve Velkých Pavlovicích viděli vystoupení dětského souboru Floriánek, vyzkoušeli si také malování mašlí, které zdobí tradiční kroje. Poznali krásy Lednice, Mikulova a Brna. Naučili se další aplikace, které mohou využít nejen v našem projektu, ale i ve výuce samotné. V rámci „bezpečnosti“ v době covidové učitelé do tříd spíše jen nakukovali. Památkou na návštěvu kolegů nám zůstanou stromy mandloní, které jsme zasadili u křížku na Křížovém kopci.

Na konec týdne jsme naplánovali návštěvu Prahy. Partneři zde vyslechli pověsti vztahující se k historii našeho státu, poznali památná místa a nejkrásnější pamětihodnosti.

Hodnotnější než aktivity samotné jsou rozhovory, které při nich s kolegy vedeme. Poznáváme, jak funguje školství v jiných zemích, zjišťujeme, jaké zázemí ve školách máme, jaké metody a formy práce se nám osvědčují. Možná budete překvapeni, ale kolegy nejvíce nadchla školní jídelna. Nad možností, že děti nemusí na oběd domů a pak zpět do školy, jen kroutili hlavou.

Moc mne potěšila slova řecké kolegyně Vasso, kterými se s námi loučila: „Praha je překrásná, ale Hustopeče mi zůstanou v srdci“.