Mobilita Erasmus+ - Řecko - Kozani

Pátá mobilita v rámci projektu Active kids for the better future nás zavedla do oblasti Západní Makedonie. V městečku Kozani jsme s partnery prožili šest dní. Již příjezd nám mohl dát tušit, že tato mobilita bude speciální. V pátek jsme hned při vystupování z autobusu zažili slavnostní procesí s Pannou Marií, kterého se za svitu svíček zúčastnila většina obyvatel městečka.

V místní knihovně, druhé největší v celém Řecku, jsme byli přijati zástupci města i školy. Děti nám předvedly svoji verzi projektové hymny. Po tanečním a pěveckém vystoupení žáků školy jsme si mohli prohlédnout pečení typických slaných koláčů a následně i budovu školy. Mnohé třídy ještě čekají na obnovu vybavení. Již nás nepřekvapilo, že děti nemají šatny, ani možnost navštěvovat odpolední družinu. Oproti ostatním partnerským školám zde nemají zavedeny školní uniformy.

Horská krajina nám nabídla krásné scenérie s jezery. Navštěva kláštera na Ostrově v nás zanechala hluboký dojem. Druhé jezero leželo u města Kastoria. Zde jsme si prohlédli místní ekocentrum s akváriem, jehož specializací jsou programy pro děti zaměřené na studium vody a udržitelné zdroje energie. Využití větrných zdrojů se věnovala práce dětí ze čtvrté třídy, sestavený model použitý při prezentaci byl opravdu jak skutečný.

Nedaleká vesnice Krokos je vyhlášená pěstováním šafránu. Legendu o Krokosovi i způsob zpracování nám povyprávěl sám majitel firmy Krokos Kozanis. Pozval nás na vystoupení tanečních skupin z okolí a my dostali příležitost naučit se klasické řecké tance.

Poslední den jsme navštívili povrchový lignitový lom. Jeho velikost nás ohromila, stejně jako rekultivace již neužívaných míst: zalesnění, vysazení ovocných stromů i pěstování menších plodin. Návrat jelenů, srn, zajíců a medvědů dává jasný signál, že se obnova podařila. Zastavili jsme se i ve vodní elektrárně ležící na přehradě Polyphytos. Vedle obřích turbín jsme se cítili jako mravenci.

Řecká pohostinnost, živelnost a radost ze života nás nabila pozitivní energií.