Mobilita Erasmus+ ve španělské Almeríi

Motto partnerské školy z Almeríe zní: Nejsme jen školou, ale i rodinou. Během pětidenního pobytu jsme se cítili opravdu jako na návštěvě u příbuzných. Součástí Colegio Ntra. Sra. del Milagro je nejen základní škola, ale i mateřská. Na rozdíl od klasických českých „mateřinek“ zde děti po obědě nespí. Škola začíná žákům v devět hodin. První stupeň má šest tříd, druhý čtyři. Žáci si s sebou nosí svačiny i obědy. Šatny neznají, po budově se pohybují v obuvi a svršky si přenáší s sebou. Stejně jako při minulých návštěvách v Rumunsku a Turecku, i zde nosí děti školní uniformy.

Viděli jsme místa turisticky hojně navštěvovaná, jako například přírodní rezervaci Cabo de Gata, granadskou Alhambru, či malá zákoutí, která navštěvují jen místní.

Španělská škola leží v oblasti s nejvyšším počtem slunečního svitu v Evropě. Není se tedy čemu divit, že její žáci navrhli jednoduché solární systémy, které testují v areálu školy. Vědecké výzkumné centrum s mnoha typy solárních panelů jsme obdivovali v nedalekém Tabernas, místem spojeným s kulisami filmů Sedm statečných, Indiana Jones a mnoha dalšími.

Poslední den jsme se věnovali problematice osob se zrakovým postižením. Kolegyně nás zavedly do tyflocentra ONCE, s nímž škola spolupracuje. Zkoušeli jsme jíst s klapkami na očích a pracovat ve speciálních brýlích simulujících oční poruchy. Na závěr jsme zhlédli divadelní představení Once upon a time…a tale napsané Antoniem M. Morenem. Knižní podobu tištěnou v Braillu a anglickém jazyce jsme si odvezli domů jako dárek.

Španělské rytmy a pohodová atmosféra v nás zůstanou jako krásná vzpomínka.