Offline Day

   Je to již několik let, kdy do škol vstoupil zvláštní úkaz - ve třídách i na chodbách je o přestávkách místo běžného ruchu téměř naprosté ticho a většina dětí je skloněná nad chytrým telefonem...

   Všichni víme, jak digitální technologie v posledních desetiletích radikálně ovládly a proměnily náš svět. Jejich pozitivní přínos je nesporný a docenit jej dokáže téměř každý z nás. Usnadňují nám čím dál širší škálu činností.

   Každá mince však má dvě strany … Stinné stránky tohoto fenoménu se do našich životů vplížily nenápadně a zákeřně. Mnohdy nám nejrůznější aplikace přinesly pravý opak toho, co slibují.

   Vědomi si této skutečnosti padl při jednání žákovského parlamentu nápad vyzkoušet ve škole tzv. DEN OFFLINE.

   Tento mezinárodní telekomunikační svátek připadající na 17. květen účastníky vybízí k vypnutí mobilních telefonů, počítačů, tabletů … a užívání si reálného „e-retroživota“, a to alespoň na jeden den v roce.

   Hlavním cílem akce se tedy stal pokus o prožití jednoho školního dne bez mobilního telefonu. Měli jsme si všichni osobně zkusit jaké to je, když ve volných chvílích spolu vedeme úplně obyčejnou lidskou komunikaci. Prostě užít si přítomný okamžik jinak, nežli hleděním na displej.

   Už během dopoledne bylo jasné, že zvládnutí digitálního detoxu bude pro mnohé téměř neřešitelné. U mnohých nastoupil strach, že o něco přichází. Mnohé ovládla panika z volného času – co s ním, co mám vlastně dělat , já se nudím … !?!?!

   Dnešní den si společně všichni vyhodnotíme. Třeba najdeme odpověď na otázku, zda DEN OFFLINE byl k něčemu dobrý, co nám vzal, co dal. Tak uvidíme …