Partnerské shledání

Nad očekávání. Tato slova asi nejlépe vystihují první výměnný pobyt dvaceti účastníků projektu Erasmus+ Active kids for the better future v rumunské Cernice.

V partnerské škole děti vřele přivítaly pásmem lidových tanců učitele z České republiky, Polska, Turecka, Řecka a Španělska. Při povídání a prohlídce školy jsme zjistili první rozdíly v našich vzdělávacích systémech. V Cernice děti například chodí do školy na směny, mladší ráno, starší odpoledne, nosí uniformy či nemají možnost navštěvovat školní družinu.

Během týdne jsme zavítali i do mateřské školy. Zde jsme si podle návodu dětí uvařili polentu (rumunskou kukuřičnou kaši). Po milém představení o hnědém medvědovi, kterého polární medvídci nechtěli přijmout do svého kruhu, jsme snědli kaši k obědu.

Ve vzdělávacím středisku jsme se seznámili s místními tradicemi, zavzpomínali si na dříve běžně užívané pomůcky ve výuce – ty vystavuje středisko v retro muzeu. Nadchla nás nejen kvanta nových knih pro pedagogy, která si zde mohou učitelé vypůjčit, ale především digitální knihovna s beletrií.

Mezi ukázkami nástrojů web 2.0 a návštěvách školských zařízení jsme náruživě debatovali a zamýšleli se nad aktivitami, které využijeme v projektu či jak zapojíme co nejvíce žáků z našich škol.

Naši rumunští kolegové nás mile překvapili výletem k překrásnému zámku Peles a do tajuplného transylvánského hradu Bran. Místní průvodce nám neotřelým způsobem vysvětlil, jak to vlastně bylo s hrabětem Drákulou. Byla pro nás radost vzájemně se učit a sdílet naše postřehy ze školního života. Těšíme se na další společné aktivity a začínáme se pozvolna připravovat na květnové setkání v Hustopečích. Máme spoustu práce před sebou, doufáme, že se nám, stejně jako Rumunům, podaří zapojit do příprav rodinné příslušníky i členy města.