Vlastivědná a přírodovědná exkurze Archeoskanzen Modrá a Živá voda

V úterý 26. dubna se žáci IV. A a IV. B vydali prozkoumat dávný svět Slovanů. Archeoskanzen Modrá u Velehradu je zavedl do dob věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Díky návštěvě archeoskanzenu děti poznaly, jak dávní Slované žili, jaká obydlí si dokázali postavit, jaká řemesla provozovali. Měli možnost ochutnat i něco málo ze staroslovanské kuchyně, vyzkoušet si dobové zbraně, nahlédnout do budovy školy, kde se žáci-kněží nejen učili, ale kde také bydleli.

Celodenní exkurze obsahovala i přírodovědnou část. Děti navštívily expozici Živá voda, zaměřenou na život v rybníce a kolem něj. K vidění toho bylo opět dost a dost. Vycpaná i živá zvířata uvnitř i vně areálu, rostliny s označením, to vše bylo zajímavé. Největším zážitkem však bylo ponoření se pod hladinu rybníka, a to suchou nohou. Skleněný tunel s rybami proplouvajícími nad hlavami dětí – to byl super zážitek.

Při zpáteční cestě byla zastávka i ve Velehradu. Sice jen „na skok“, ale i tak nádherná výzdoba baziliky stačila dětem vyrazit dech, a to doslovně. Byli všichni bez rozdílu – věřící i nevěřící -   jako myšky, jen koukali a koukali……