Záložka do knihy spojuje školy: Čtu, čteš, čteme.

Naše škola se zapojila do 7. ročníku projektu vyhlašovaného Slovenskou pedagogickou knihovnou v Bratislavě a Knihovnou Jiřího Mahena v Brně k Mezinárodnímu měsíci školních knihoven.
Cílem tohoto česko – slovenského projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtení prostřednictvím výměny záložek do knih. Naší partnerskou školou se stala Základní škola z Myjavy, se kterou máme přátelské kontakty navázány už řadu let. Účast v projektu Záložka do knih spojuje školy byla dalším společným počinem.
Do projektu se zapojili žáci prvního i druhého stupně. Většina vyráběla záložky pod vedením učitelů výtvarné výchovy ve škole, řada dětí ale přinesla záložky vyrobené doma. Snažili jsme se propojit výtvarnou složku s literární. Na obou stupních školy spolupracovali tedy také učitelé češtiny. Ve třídách proběhly besedy a čtenářské dílny na téma oblíbených knih. Žáci pak na záložky uváděli jejich názvy či citáty z nich.
Nadchli jsme žáky také myšlenkou, že by mohli navázat přátelské kontakty se slovenskými dětmi. Hodně z nich uvedlo proto na záložky svoje kontaktní údaje – adresy na sociální sítě, mailové, menší děti i poštovní. Přestože v propozicích projektu bylo uvedení kontaktů na záložce dobrovolné, bylo pro nás trochu zklamáním, když na záložkách z myjavské školy žádné kontakty uvedeny nebyly. Budeme tedy věřit, že se slovenští žáci ozvou sami…

Celkem jsme na Myjavu odeslali 350 ks záložek, stejný počet jsme obdrželi ze Slovenska my.
Uvedený projekt byl příjemným a zajímavým zpestřením hodin češtiny i výtvarné výchovy.