Mezinárodní den památky obětí holocaustu

27. ledna 1945 byl osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau, tedy Osvětim-Březinka. Od roku 2005 je tento den vyhlášen Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

Ve vlastivědě jsme teprve nedávno dokončili učivo o druhé světové válce. Někteří žáci nám přiblížili osud jejich praprarodičů a tím i život hustopečských obyvatel za druhé světové války. Nikdo z nich ovšem nebyl židovského vyznání, homosexuál, tělesně handicapovaný či jinak nacisty označitelný za méněcenného či dokonce nepohodlného.

Společně jsme dnes zavítali na místní židovský hřbitov. Mnohé děti byly  jeho existencí překvapeny. Ano, nedosahuje krásy toho v Mikulově a Třebíči, ale leží kousek od budovy školy a je, myslím, důležité o něm vědět a poznat jeho historii. Ve třídě jsme pak navázali hrou na etnology. Každá skupina dostala fotografii a pomocné otázky, na které měla odpovědět Hra zaměřená na stereotypy, předsudky, vnímání ostatních byla poučná pro všechny. Následovala diskuze na dané téma. Spousta otázek i odpovědí.

Každý z nás má rád šťastné konce. Bohužel ne všichni se ho dočkají.

Michael Crichton:  "If you don't know history, then you don't know anything. You are a leaf that doesn't know it is a part of a tree."