Za Komenským do Přerova

Ve čtvrtek 10. září jela naše třída VIII. B za poznáním osobnosti, podle které se jmenuje naše škola. Zúčastnili jsme se vzdělávacího projektu „Co zahalil čas do pláště pana Komenského“ v Muzeu Komenského v Přerově.
Hned po příjezdu jsme se rozdělili na dvě skupiny, z nichž první se šla podívat na výstavu obrazů a ti odvážnější a snad i sportovněji založení vystoupali 72 schodů, aby se z výšky 43 metrů podívali na celý Přerov.
Vzdělávací program spočíval v tom, že jsme se ocitli ve školní třídě ze 17. století, kde nám pracovnice muzea převlečená do kostýmu první manželky Komenského – Magdaleny Vizovské, vyprávěla o učiteli národů.  Zhlédli jsme dokument „ Jan Amos Komenský… a tak trochu přerovský…“, který nás seznámil s životem tohoto muže ve městě Přerově. Zábavnou formou jsme si vyzkoušeli, jak to chodilo a vypadalo v době, kdy žil. Každý z nás také dostal nějaký dobový předmět nebo jeho věrnou kopii a měl jej zařadit do určitého období na časové ose. Na badatelský pracovní list jsme si pak zaznamenali Komenského důležitá životní data, napsali jeho iniciály a dostali razítko.
Celý pořad byl moc hezky připravený, a i když jsme toho spoustu věděli již ze školy, stále platí že „ Co oko vidí a ruka napíše, to si hlava lépe zapamatuje“.

A na závěr máme pro vás jednu soutěžní otázku. Najděte v naší  webové „Fotogalerii“  fotku, na které jsou zachyceny trojí předměty: ořechy, jablka a dřevěná pomůcka. Víte, k čemu tyto věci sloužily? Odpovědi můžete předávat autorkám tohoto článku do konce září a my i s paní učitelkou Gratclovou  vyhodnotíme vaše správné odpovědi a nejpřesněji formulované dobově  odměníme.

                                                                

                                                                                                          A. Macková,
A. Josefíková, A. Bohatcová