Nařízení karantény pro 6.B, 7.B a celý 9. ročník - od 21. 10. 2021

A) Základní informace od Krajské hygienické stanice JmKr. v Brně

Vzhledem k tomu, že žáci třídy 6.B,7.B, 9.A, 9.B A 9.C byli dne 15.10.2021 v kontaktu s osobou, která je COVID-19 pozitivní, byly u těchto osob epidemiologickým šetřením ze strany KHS JmKr. v Brně shledány důvody pro karanténní opatření.

Povinnost podrobit se od 21. 10. 2021 karanténě a následně RT-PCR testování se nevztahuje na žáky:

• kterým uplynulo nejméně 14 dní od ukončení očkování,
  • kteří prodělali onemocnění Covid-19 v době ne delší než 180 dní od data diagnostického pozitivního testu.
  • kteří nebyli ve škole dne 14. a 15. října 2021 (po oba dny !!!)

Je nutné, aby se v průběhu karantény žáci řídili těmito pokyny:

1. dodržení domácí karantény minimálně po dobu 14 dnů, tedy do 29. 10. 2021 včetně
  2. absolvování vyšetření RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději však do 10. dne, což je 25. říjen 2021.

Pokud bude osoba v karanténě bez klinických obtíží a výsledek z odběru bude negativní, karanténa končí po uplynutí 14. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

V případě, že se nepodaří provést RT-PCR test v průběhu 10 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou z důvodů hodných zvláštního zřetele (jedná se o výjimečnou situaci, kdy provedení testu brání překážka např. v podobě nedostatečné kapacity laboratoří apod.), se karanténní opatření asymptomatických osob (tj. bez příznaků) ukončí bez provedení testu za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

Dle nabídky různých odběrových míst lze absolvovat odběr výtěrem z nosu, z krku, vyplivnutím slin do zkumavky či výtěrem pod jazykem. Odběrové místo a způsob odběru si volí pro své děti zákonní zástupci sami. Taktéž se zde dohodnou na způsobu odběru.

Mimořádné opatření nepřipouští možnost volby a individuálního rozhodování u koho test provést a u koho nikoli.

Při karanténě je nutné zůstat v domácí izolaci bez návštěv osob, které nebydlí ve společné domácnosti. Není možné odcházet na mimoškolní aktivity apod.

Pokud by se u žáka objevily klinické příznaky (suchý kašel, teplota, zažívací obtíže, ztráta chuti a čichu…), je nutno telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře a konzultovat s ním aktuální zdravotní stav. Pokud by se objevily závažné klinické příznaky (přetrvávající vysoké horečky, ztížené dýchání apod.), je nutné kontaktovat v případě nedostupnosti lékaře např. pohotovostní službu nebo linku 155 a předat informaci o probíhající karanténě.

Karanténa se týká pouze osob, které byly v úzkém kontaktu s danou pozitivní osobou, netýká se rodinných příslušníků. Ti se považují za „kontakty kontaktů“ a pouze v případě pozitivního Rt-PCR testování by byla činěna další opatření i u nich.

B) Informace k zajištění vzdělávání v období od 21. října do 26. října 2021

• Čt 21. října až Út 26. října – po dobu karantény – bude zajištěna distanční výuka, především formou on-line hodin
    • žáci jsou povinni sledovat Edookit a řídit se zde uveřejněnými pokyny vyučujících
    • veškeré on-line hodiny jsou povinné – viz Školní řád
      • v období distančního vzdělávání účastnit se všech on-line hodin dle svého rozvrhu a mít při nich po celou dobu zapnutou kameru a mikrofon, což znamená být viděn a slyšen.
  • Žáci, kteří splňují výjimku (14 dnů po dokončeném očkování, nebo prodělali onemocnění Covid-19 v době ne delší než 180 dní od data diagnostického pozitivního testu) mohou i nadále docházet do školy.
    • Organizace vzdělávání těchto žáků přímo ve škole bude aktuálně přizpůsobena jejich počtu. Je předpoklad, že se budou ve svých třídách přímo účastnit on-line hodin. Rozvrh může být poupraven – vše se bude řešit operativně – sledujte Edookit.
    • Především z organizačních důvodů zajištění distančního vzdělávání doporučujeme ponechat i tyto žáky po dobu karantény doma – v režimu distanční výuky.
  • St 27. října až Pá 29. října – podzimní prázdniny
  • Po 1. listopadu – zahájení běžné prezenční výuky přímo ve škole
    • V případě, že by okolnosti nedovolily tento termín dodržet, budou zákonní zástupci včas o této skutečnosti informováni.