Velká Morava a V. B - II. část

Putování do světa dávných Slovanů se posunulo do druhé etapy našeho bádání. V pátek 25. listopadu zavítala naše třída  přímo do střediska vědomostí o životě starých Slovanů – do Slovanského hradiště v Mikulčicích.

Přivítaly nás dvě velmi milé paní průvodkyně oděné do kostýmů našich předků. Nejprve jsme se seznámili s rozlohou areálu a udělali si představu, kde se co nacházelo (hlavní akropole s palácem, osada bojovníků, osada řemeslníků, zemědělci). Pak jsme si šli prohlédnout expozici vykopávek. Než nás paní průvodkyně pustila dovnitř, museli jsme všichni odříkat zaklínadlo psané hlaholicí. Bylo zde  trochu strašidelně, spousta koster, a to nejen dospělých, ale i dětských. Mezi pohřbenými bojovníky se nacházela i kostra knížete Mojmíra. Alespoň se tak usuzuje podle iniciál na uloženém meči. A kolem spousta dokumentů, obrazů, ozdob, nástrojů.

Po prohlídce se naše cesty rozdělily. Polovina třídy šla zdobit stromeček pro zvířátka, druhá polovina vyráběla řetěz z plstěných kuliček, které jsme sami vyráběli. Po vystřídání a svačině nás čekal závěrečný program, který byl také velmi zajímavý, poučný i zábavný. Hádali jsme, k čemu dané předměty z dob Velké Moravy sloužily.

Ti nejodvážnější si pak dopřáli výšlap na rozhlednu vysokou 30 metrů a nádherný výhled po téměř celém areálu.

Užili jsme si celé dopoledne a pro vás máme na závěr několik zajímavostí.

Věděli jste, že :

  • na dvoukoruně je gombík, staroslovanská ozdoba ?
  • jedna slovanská princezna je  za svatou až ve Španělsku ?
  • slovanští bojovníci byli velmi obávaní, krutí, ale také vynalézaví ?
  • vdané ženy si ostříhaly vlasy a nosily kapuce ?
  • Slované měli kovová platidla tvarem i velikostí podobná dnešní lžíci na boty ?

 

Za třídu V. B

Mgr. Daniela Josefíková